Jak dbać o podłogę?

Podłoga drewniana, mimo że jest trwałym podłożem, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana może z czasem wymagać cyklinowania. Jak jednak opóźnić ten moment? Oto nasze wskazówki.

By cieszyć się idealną podłogą przez wiele lat wystarczy pamiętać o kilku czynnościach i regularnie je wykonywać. Dzięki temu podłoga, która jest chyba najbardziej eksploatowanym elementem wykończenia, będzie ulegała wolniejszemu zużyciu. 

 

Piasek to Twój wróg

Przede wszystkich należy regularnie odkurzać bądź zamiatać podłogę, by usunąć drobne zanieczyszczenia, jak np. ziarna piasku, które działają jak papier ścierny, kiedy po nich chodzimy. Sprzątając zminimalizujemy obecność drobinek, które mogłyby porysować powierzchnię. Warto również przed drzwiami położyć wycieraczkę, która zapobiegnie wnoszeniu większej ilości piasku na obuwiu, a następnie w przedpokoju chodnik, na którym można zostawić zdjęte buty.

 

Wycieraj drewno

Pamiętaj, drewno nigdy nie powinno być mokre, dlatego za wszelką cenę należy unikać kontaktu podłogi z wodą, gdyż w przeciwnym razie może dojść do odkształcenia desek czy odwarstwienia lakieru. Gdy tylko coś się rozleje, trzeba natychmiast to wytrzeć, gdyż może to spowodować trudne do usunięcia plamy, a płyn może dostać się między drewno, co w dłuższej perspektywie sprawi, że zacznie ono pęcznieć. 


Filc potrzebny od zaraz

Wszystkie meble powinny być podklejone filcem, by nie niszczyć podłogi podczas przesuwania np. krzesła. Ciężkich mebli lepiej w ogóle nie przesuwać bezpośrednio po podłodze, aby nie porysować drewna. Jeśli posiadacie krzesło obrotowe na kółkach konieczne jest kupno ochronnej przezroczystej twardej maty, która skutecznie ochroni podłogę przed zużyciem.

 

Czego unikać?

Przede wszystkim chodzenia po drewnianej podłodze w szpilkach, gdyż punktowy nacisk może z czasem powodować wgniecenia podłogi. Także długie pazury zwierząt mogą być problemem. Jeśli jesteście właścicielami np. psa, należy regularnie obcinać mu pazury, gdyż w przeciwnym razie mogą one porysować drewno.


Mop wilgotny, ale nigdy mokry

Podłogi drewniane nie powinny być myte na mokro, ponieważ woda może wniknąć między elementy podłogi i z czasem je wypaczyć. Zaleca się stosowanie płaskiego mopa (a nie sznurkowego), którego należy porządnie wyżąć, tak by był on tylko wilgotny. Wybierając środki czyszczące lepiej, zamiast uniwersalnych, wybrać te, które zostały stworzone specjalnie dla parkietów drewnianych.


Renowacja podłogi

Jeśli z czasem wasza podłoga zacznie tracić blask, sposobem na jego przywrócenie jest cyklinowanie i lakierowanie. Prawidłowa renowacja parkietu to jednak trudna oraz wymagająca wiedzy czynność, dlatego warto w tym celu skorzystać z usług doświadczonej firmy cykliniarskiej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą