Parkiet i ogrzewanie podłogowe

Czy można położyć parkiet drewniany i zastosować jednocześnie ogrzewanie podłogowe? Jak najbardziej! Warto jednak zdawać sobie sprawę, że trzeba zrobić to umiejętnie i dokładnie, w przeciwnym razie zamiast przyjemności korzystania z wybranego rozwiązania, z czasem pojawią się nieprzyjemności z powodu źle zamontowanego ogrzewania bądź parkietu. 

Decydując się na ogrzewanie podłogowe i położenie parkietu należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.


Odpowiedni gatunek drewna to podstawa

Wiele osób rozważając ogrzewanie podłogowe martwi się, że pod wpływem podwyższonej temperatury drewno może się rozeschnąć. Jest to możliwe, ale nie musi tak być. Wszystko zależy od rodzaju drewna (powinno być twarde i posiadać niski współczynnik skurczu), odpowiedniej grubości oraz wielkości elementów parkietu. Nie każdy bowiem gatunek drewna jest dobry, jeśli więc macie wybrany konkretny typ drewna sprawdźcie koniecznie w jakim stopniu reaguje on na zmiany temperatury i wilgotności.

 

Zadbaj o odpowiednie warunki…

Przed rozpoczęciem prac muszą być zachowane prawidłowe warunki w pomieszczeniu (czyli zakończone inne prace wykończeniowe, wszystko wysprzątane i usunięte) oraz należy spełniać odpowiednie wymagania odnośnie podłoża (czyli musi być m.in. jednolite, równe i suche).

Inne czynniki wpływające na kondycję parkietu to umiejętne wygrzewanie podłoża, by odparować nadmiar wody. Pamiętajcie, że parkiet należy odpowiednio przygotować, niejako przyzwyczaić do podwyższonej temperatury. W tym celu powinno się podnosić temperaturę stopniowo oraz zadbać o dobrą wilgotność w pomieszczeniu.

 

… i materiały

Wybierając parkiet pod ogrzewanie podłogowe dobrze jest wybrać tzw. parkiet warstwowy. Zwracajcie uwagę także na materiały do przyklejenia i wykończenia podłogi – muszą być one bowiem dopuszczone do używania przy ogrzewaniu podłogowym.

 

Zaufaj ekspertom

Ogrzewanie podłogowe i parkiet to dobre połączenie, ale tylko wtedy, gdy jest ono od samego początku zrobione dobrze, dokładnie i solidnie z uwzględnieniem wszystkich wymagań, o których pisaliśmy powyżej.

Niektórzy właściciele mieszkań postanawiają samodzielnie montować ogrzewanie podłogowe i układać parkiet, jednak lepszym, szybszym i de facto tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczonej firmy, takiej jak nasza, która ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę w tej tematyce. Wtedy macie gwarancję, że zostanie to zrobione raz, a porządnie.

Dlatego zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.